Zarf Nasıl Yapılır, Nasıl Zarf Süslenir

Zarf nasıl yapılır?

Aslında çok basit bir yapım yöntemi olan zarflar, bir kağıt katlama tekniği olarak üretilmiştir. Kısaca nasıl zarf yapılacağını tanımlamak gerekirse; öncelikle bir parça kağıdı (A4 boyutu uygun) dörtgen yapacak şekilde ikiye katlayalım. Kenarlarını yapıştırıcı vasıtası ile yapıştıralım. Üst kenarının küçük bir kısmını tekrar kıvıralım. Burası mektubun zarfın içerisine girecek yeridir. Çok basit tarifle bir zarf yapımı bu kadar. Ama bu kadar basit diyerek geçmeyelim. Zarf yapmak ve süslemek aslında bir sanattır. Bu derece basit şekilde yapılabilen zarfları süslemek sizin yaratıclığınıza ve yeteneğinize kalmaktadır. Aşağıda bir kaç basit zarf yapma tekniğini gösteriyoruz. 

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-1

Sevgiliye hediye olarak gönderilebilecek küçük bir kalpli zarf tercih edenlere 

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-2

İçine ufak not yazmak için küçük zarf sevenlere

Zarfın Tarihi

Asıl çıkış amacı mektupların içine konabileceği koruyucu bir malzeme bulmaktır. Aslında tarihi çok eskilere dayanmayan zarfların icadı iki asır öncesine dayanmaktadır. Ancak bu günümüzde kullanılan zarfın icadıdır. Oysa ki zarf mantığında kullanılan yöntemlerin tarihi çok eskilere gitmektedir. Tamamen ihtiyaç üzerine icat edilen zarflar, günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Eski dönemde de şimdi olduğu gibi insanların birbirleriyle haberleşmeleri bir ihtiyaçtı. Özellikle devlet yöneten veya vilayet yöneten amirlerin diğer yetkililerle ve görevdaşları ile iletişiminde kullanılan en etkili yol, mektup yazmaktı. Bu mektuplar genelde bir ulak, yani haberci vasıtası ile ulaştırılırdı. Zamanla gönderilen bu mektupların koruyucu bir kap içinde gitmesinin daha uygun olacağı düşünüldüğünden, mektupları alıcılarına kapalı ve korunaklı bir ortamda göndermek için zarflar kullanılmaya başlandı.

Zarf nasıl süslenir?

Bu kadar geçmişi olan zarflar aslında ne aşklara, ne devlet kuruluşlarına ve yıkılışlarına, ne sevinçli haberlere, ne de kederli olaylara şahitlik etmişlerdir. Eskiden sevgililer zarfların içine koku sürer gönderirmiş. Ya da zarfın içine saçından, elbisesinden bir parça koyar öyle gönderirmiş mektubunu. Günümüzde ise zarfları düz bir şekilde göndermektense üzerine süsler yapıp göndermek, mektup veya not gönderdiğimiz kişiye verdiğimiz değeri göstermektedir. Bir insan için emek verilerek hazırlanmış bir hediyenin yeri herhalde tartışılmaz. İster sevgiliniz, ister eşiniz isterseniz çocuğunuz veya arkadaşınız olsun. Ne alırsanız alın ama içine mutlaka emeğinizi koyun. İşte bunun için size bir kaç basit mektup süsleme şekli sunacağız. Bunlar basit uğraşlarla hepimizin yapabileceği ufak şeyler. İçine emeğinizi de koymanız için tasarlanmış zarflar. Mesela;

Normal bir zarf üzerini 3 boyutlu hale getirebilirsiniz. Örneğin sevdiğinize beraber geçirdiğiniz Kapadokya gezisini hatırlatacak bir resim mi göndermek istiyorsunuz? Veya hafta sonu için ailecek gideceğiniz süpriz bir balon gezisini çocuklarınıza süpriz bir şekilde mi haber vermek istiyorsunuz? Mektup zarfının arka tarafına aşağıdaki gibi resim parçaları bulabilir veya el işi kağıtlarına kendiniz çizip yapıştırabilirsiniz. 

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-3

Sevdiklerinize yeni yıl tebriği göndermek için veya soğuk kış aylarında içinde sıcacık mesajlar taşıyan bir mektubu arkadaşınıza göndermek için neden sade bir zarf kullanasınız ki? İçinde biraz emek olsa, karşıdaki kişi için çok daha anlamlı olur. O halde kendinizin yapacağı basit bir mektup zarfına veya hazır aldığınız sade zarflardan birisine yeni yıl objeleri yapıştırsak nasıl olur. Mektubun açılma yerlerine yeni yılla veya kışla bütünleşmiş objeler yapıştırılabilir. 

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-4

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-5

Kendi hazırlayacağınız özel zarflar sevdiklerinizi çok daha mutlu edecektir. Zarfları hazırlama süreci de sizi çok daha keyiflendirecektir. Origamiye merakı olanlar mutlaka bilir, kağıt katlamaya bir kere başladınız mı asla bırakamıyorsunuz. Her bir katlama şeklindeki gizem ve ustalık sizi daha çok cezbeder. Elinizde özel hazırlayacağınız zarflar da aynı şekilde sizi içine çeken bir girdap gibi olacaktır. Yaptıkça yeni model birşeyler yapmak isteyeceksiniz. İşte size ilginizi çekecek bir kaç öneri, daha fazlası sizin yaratıcılığınıza kalmış...

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-6

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-7

İste-Kirtasiye-Zarf-Nasil-Suslenir-8

En uygun zarf modellerini nereden bulabilirim

Süslemek için farklı zarf modelleri arayışında iseniz size İş'te Kırtasiyenin Zarflar bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Çok farklı zarf modelini bir arada bulabileceğiniz İş'te Kırtasiye'de aradığınız en ucuz modellere bir tık hızında kavuşursunuz. 

Tarkan Reklam Logo
kuruluşudur.
© 2023 Tüm Hakları Saklıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.