Sıralama seçin
Görünüm:  3  4
Toplam 21 ürün görüntüleniyor.
1 2

PİLLER

Pil nedir?

Hemen hemen birçok alete güç veren mucizevi küçük enerji depoları piller. Özet olarak pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir araçtır. + ve –  olmak üzere iki adet ucu bulunur. Peki bu pil nasıl çalışır? Bu kadar küçük boyutlarına rağmen pil elektiriği nasıl depolar ve bu enerji nasıl kullanılır? Eksi olarak işaretlenmiş uç elektron kaynağıdır ve elektrik enerjisi kullanan bir cihaza bağlandığında elektronları sağlayan terminal olarak görev yapar. Elektronların oluşması için pilin içerisinde yer alan elektrolitlerin iyonları hareket ederler. Bu sayede kimyasal tepkime gerçekleştirerek enerji oluşur. Bu enerji uçlara bağlanan kablolarla istenilen yere aktarılabilir.

Pil Çeşitleri

Tek kullanımlı piller: İsimlerinden anlaşılacağı üzere yalnızca bir kere ömürleri tükenene kadar kullanılabilir ve daha sonrasında atılır. Bu pillerde yer alan elektrodlar, kimyasal tepkimeler sonucu geri dönüşü olmayacak şekilde değişim geçirirler ve bu sebepten dolayı tekrar şarj edilemezler. En çok bilinen çeşitleri alkalin ve çinko-karbondur.

Şarjı piller: Kullanıldıktan sonra ters elektrik akımı ile kimyasal tepkimenin geriye çevrilebildiği ve bu sayede tekrardan kullanım imkanı sağlayan pillerdir. Özel satılan pil şarj aleti ile tekrar şarj edilebilen bu pillerin, en çok bilinen türleri nikel-kadmiyum, nikel-metal hidrit, kurşun asit, lityum polimer (Li-Po) ve lityum iyon (Li-Ion) pillerdir. Pil şarj cihazları kısa sürede pillerinizi tekrar kullanılabilir hale getirebilmektedir.

Pil ölçüleri:

AA Pil nedir: AA kalem piller üretici tarafından aksi belirtilmediği sürece 1.5V gerilime sahiptir. 49.2–50.5 mm arası uzunluğa ve 13.5–14.5 mm çapa sahiptirler. Alkalin AA piller yaklaşık olarak 23gr, lityum AA piller 15gr ve şarjlı Ni-MH AA piller 31gr civarında ağırlığa sahiptirler.

AAA Pil Nedir: AA kalem piller üretici tarafından aksi belirtilmediği sürece 1.5V gerilime sahiptir. 44.5 mm arası uzunluğa ve 10.5 mm çapa sahiptirler. Alkalin AA piller yaklaşık olarak 11.5gr, lityum AA piller 7.6gr ve şarjlı Ni-MH AA piller 14-15gr civarında ağırlığa sahiptirler.

C pil nedir: Piyasada orta boy olarak isimlendirilen ve daha büyük kapasitede olan pillerdir. Genelde silindir şeklindedir.

D pil nedir: Piyasada büyük boy olarak isimlendirilen ve daha büyük kapasitede olan pillerdir. Genelde silindir şeklindedir.

9V pil nedir: 9 V voltaj değerine sahip olan ve genelde dikdörtgen prizması şeklinde olan pillerdir.

Kullanılan malzemelere göre piller:

Pil yapımında ne kullanılır , pil hangi maddeden yapılır diye düşünüyorsanız, basit kimyasal maddeler ve doğal madenler kullanılmaktadır.

Karbon-Çinko (Uzun Ömürlü): Üretim maliyeti bakımından en ucuz olandır. Çok düşük güçte enerji sağlarlar ancak kullanım ömürleri oldukça fazladır. Bu sebepten saatlerde veya uzaktan kumanda cihazlarında kullanılması uygundur.

Alkalin: Birinci tip batarya ailesi içinde en çok kullanılan türü çinko-alkalin manganaz dioksid pilidir. Birlikte birden fazla alkaline pil kullanıldığında oldukça yüksek güç elde edilebilir. Bu güç miktarı Karbon-Çinko’ya ve İkinci Tip Pillere göre daha fazladır. Öte yandan kullanım ömrü de oldukça iyidir.

Nikel-Kadmiyum: Yapı olarak sağlam ve kullanımı güvenlidir. Yüksek güç kapasitesine sahiptir ve çalışması için gerekli ortam sıcaklığı geniş bir aralığı kapsar. Kullanım ömrü yüksek olmasına rağmen aktif kullanım süresi kısadır ve sıklıkla şarj etme ihtiyacı ortaya çıkar. Kendi kendine güç boşalması yaşanır ve boşalma miktarı aylık olarak %30 civarındadır. Önemli bir noktası da şudur ki, %15 oranında toksik malzeme içerir ve kanserojen kadmiyum bulundurur. Bu sebepten imha edilmesi tehlikeli olabilir. Geri dönüşüm yoluyla ortadan kaldırılabilir.

Nikel-Metal Hidrit: NiMH piller NiCd pilleri ile aynı voltajı üretirler, ancak kapasiteleri %30 daha fazladır. Yüksek akım verebilirler ve kullanım ömürleri uzundur. Kendi kendine güç boşalması olmakta ve NiCd ‘ye göre aylık %40 daha fazla boşalma söz konusudur. NiMH toksik kadmiyum içermez. Ancak yüksek miktarda nikel oksit ve biraz kobalt içerir ve bu maddeler kanserojendir. Geri dönüşüm yapılmalıdır.

En ucuz pil fiyatları

En uygun pil modellerine bakıyorsanız, doğru adres İş’te Kırtasiye.com. Aradığınız her şey için biz size yeteriz. Kaliteyi ve uygun fiyatı uzaklarda aramayın. İş’te Kırtasiye dünyasına girin, üye olun ve alışverişin keyfini çıkarın. 

Hız benim için önemli diyorsanız, teslimat konusunda iddialıyız. Siparişiniz verdiğiniz anda kargo ve kendi servis hizmetimizle en kısa sürede kapınızdayız. Esenyurt, İkitelli, Başakşehir, Bağcılar, Güngören, Beylikdüzü, Avcılar, Büyük Çekmece, Küçük Çekmece gibi şubelerimize yakın bölgelerde ikamet ediyorsanız, kendi servis hizmetimizle hemen teslimat yapıyoruz.

ÖNE ÇIKAN MARKALAR

Iste-Kirtasiye-Duracell-logo.png (20 KB)       Iste-Kirtasiye-Varta-logo.jpg (24 KB)

Tarkan Reklam Logo
kuruluşudur.
© 2023 Tüm Hakları Saklıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.