x
Sıralama seçin
Görünüm:  3  4
%7 İndirim
99,57 TL
92,60 TL
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

CD

Geçmişte floppy disket sürücülerle başlayan veri depolama ortamları, günümüzde CD-DVD’ler ve taşınabilir harici diskler ile devam etmektedir. Bilgisayarda bulunan verilerin yedeklenmesi, taşınması, arşivlenmesi ve farklı cihazlarda da kullanılabilmesi için bu tarz veri depolama aletlerine olan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bu konudaki tüm çalışmalar daha çok veriyi daha küçük ortamlarda nasıl saklarız sorusu üzerine yapılmaktadır.

CD nedir? CD nerelerde kullanılır?

İngilizce bir terim olan Compact Disk kelimesinin kısaltılmış hali olan CD; yoğunlaştırılmış harddisk manasına gelmektedir. Yani Harddisk mantığı ile üretilmiş ancak taşınması daha kolay, kapasitesi daha az olan ürünlerdir. VCD olarak video ve sinema sektöründe önemli bir dönüm noktası oluşturan CD’ler; film izleme için sinemaya ideal bir alternatif olmuştur. Yüksek kalitede müzik dinlemek isteyenlerin de çok sık tercih ettiği CD’ler bilgisayar ortamında bulunan her türlü dosyanın; taşınması, transferi ve arşivlenmesi işlemlerinde de kullanılmaktadır.

CD nasıl üretilir ve CD’nin çalışma prensibi nedir?

Ortalama 700 Mb’a kadar veri depolama kapasitesi olan CD’ler; yaklaşık 1,2 mm kalınlığında polikarbonat plastikten yapılmış bir levhadan oluşmaktadır. Orta kısmında 15 mm’lik bir delik bulunmaktadır. Veriler bu plastik üzerine spiral bir hat oluşturacak şekilde içten dışa doğru yazılmaktadır. Aynalı bir yüzeye sahip olan CD üzerinde, aslında dört katman bulunmaktadır. Etiket, koruyucu katman, yansıtıcı yüzey ve polikarbon yüzey. Etiket katmanı üzerine CD’ye ait bilgiler yazılabilmekte veya yapıştırılabilmektedir. CD üzerine yazı yazmak için en uygun kalemler Permanant Markörlerdir.

Veri bu polikarbon yüzey üzerine çukur ve tepe oluşturacak şekilde yazılmaktadır. Burada bilgisayar dünyasının temel mantığı olan “0 ve 1” devreye girmektedir. Bilgisayarınızın veya cihazının CD okuyucusu içerisindeki lazer, bu çukur ve tepelerden gelen sinyalleri 0 ve 1 olarak algılar. Aldığı bu 0 ve 1 değerlerine göre de veriyi çözer.

En uygun CD fiyatları

En ucuz CD modellerini bulabileceğiniz adres İş’te Kırtasiye.com’dur. Esenyurt’ta teknoloji ürünleri denilince ilk akla gelen ve ofis malzemeleri konusunda uzman olan İş’te Kırtasiye’de, hızlı bir şekilde istediğiniz ürüne kavuşursunuz. HP markası ile sizlere sunduğumuz CD modellerimizi ister sitemizden inceleyebilir, isterseniz de Esenyurt ve İkitelli bölgesinde bulunan ana bayimize ve şubemize gelerek CD önerilerimizi dinler, ürünleri yerinde görebilirsiniz.

Eğer; Esenyurt, İkitelli, Başakşehir, Bağcılar, Güngören, Beylikdüzü, Avcılar, Büyük Çekmece, Küçük Çekmece gibi şubelerimize yakın bölgelerden sipariş veriyorsanız, siparişinizi verdiğiniz anda en kısa sürede kendi servis hizmetimizle kapınızdayız. Diğer tüm bölgelere ise kargo vasıtasıyla en kısa sürede ulaşıyoruz. Aradığınız her şey için biz size yeteriz. Kaliteyi ve uygun fiyatı uzaklarda aramayın. Hızlı teslimatın adresi İş’te Kırtasiye dünyasına girin, üye olun ve alışverişin keyfini çıkarın.

Öne Çıkan Markalar

hp.png (16 KB)

Tarkan Reklam Logo
kuruluşudur.
© 2021 Tüm Hakları Saklıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.